Kilka słów o wełnie


Naszym zdaniem jest to najpopularniejsza i najlepsza tkanina na garnitur czy marynarkę. Pisząc to doceniamy jej unikatowość i szeroką gamę zastosowania.

 

Wełna jest włóknem naturalnym, które uzyskuje się z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz a nawet królików czy norek.

 

Włókno wełniane cenimy za doskonałe właściwości termoizolacyjne: zimą grzeje a latem chłodzi - to wciąż takie nieoczywiste jeśli chodzi o upały (ale wystarczy popatrzeć na zwierzęta). Wełna nie chłonie zapachów tak jak inne tkaniny więc nie ma potrzeby częstego prania jest to tzw. efekt samoistnego czyszczenia.

 

Warto zwrócić uwagę na ilość rodzajów wełny. Gdybyśmy chcieli napisać o wszystkich mogłaby powstać z tego całkiem pokaźna książka więc skupmy się na razie na kilku istotnych rodzajach wełny a jako kryterium przyjmijmy jej pochodzenie.

 

Mamy więc tutaj wełnę owczą z merynosów -  tzw. merino wool. Ta wełna praktycznie się nie gniecie, doskonale wchłania wilgoć i jest wyjątkowo miękka a showroom RAMALLO oczywiście posiada ją w swojej ofercie.

 

Cennymi domieszkami do wełny owczej są moher i angora. Są wełny super puszyste i sprężyste.

 

Innym rodzajem wełny jest wełna z kóz kaszmirskich – ze względu na trudność w sposobie hodowli kóz jest to jedna z najdroższych wełen na świecie – nazywa się kaszmirem. Praktycznie nie spotyka się garnituru uszytego w stu procentach z kaszmiru. Ten rodzaj wełny jest raczej traktowany jako dodatek do tradycyjnej wełny. Ostatnio ciekawostką modową są krawaty szyte z kaszmiru, które można znaleźć w naszym sklepie.

 

Ale czym konkretnie kierować się przy wyborze tkaniny wełnianej na garnitur, widząc tak dużą różnorodność tkanin wełnianych?

 

Ja zawsze zwracam uwagę na gramaturę tkaniny, średnicę włókien i rodzaj splotu. Całość sprowadza się tak naprawdę do przeznaczenia i właściwości użytkowej garnituru. Super „S” to wełna wysokoskrętna. Oznaczenia od 80s do 200s mają  odniesienie do średnicy włókien i ilość mikrowłókien w jednej nitce. Wraz ze wzrostem wartości przy literce „S” zmieniają nam się właściwości.

 

Jednak  wysokie super „S”  uważamy za mniej trwałe a właściwie bardziej podatne na zużycie. Przy garniturze użytkowanym minimum trzy dni w tygodniu zalecamy raczej wełny w przedziale 100s do 130s. Powyżej 130s zużyją się one po prostu szybciej. Narosło  wiele mitów  wokół  „wysokoskrętności”. Fakt jest jeden-tkanina ta nie nadaje się to intensywnego  użytkowania.  Cała reszta to rzecz gustu, a wiadomo z tym się nie dyskutuje.

 

W naszej pracowni RAMALLO używamy tylko najlepszych materiałów. Szyjemy z  tkanin renomowanych producentów wełny takich jak Ermenogildo Zegna, Vitale Barberis  Cannonico, Drapers, Scabal oraz Fratelli Tallia di Delfino, Carnet, Emanuel Ungaro czy Drago.

 

Zapraszamy do naszego showroomu RAMALLO aby zapoznać się z szeroką gamą dostępnych wełen oraz ich mieszanek.

 

W tym wyjątkowym miejscu  możecie Państwo rozpocząć swoją ekscytującą przygodę po świecie mody. Razem, stworzymy wielkie rzeczy!