Jedwabie i bawełny z Birmy i Tajlandii


Niedawno wraz z Maćkiem wróciliśmy z Tajlandii i Birmy gdzie specjalnie dla Was zakupiliśmy bawełnę na koszule oraz jedwabie na szale, krawaty, muchy i fulary.

 

W tym wpisie poświęcimy więcej uwagi jedwabiom.

 

Pojechaliśmy z Maćkiem do małej fabryki w Birmie, która znajduje się nad jeziorem Inle gdzie wytwarzany jest jedwab, tkanina zwana lotosem oraz bawełna. Ta mała manufaktura jest jednym z wielu zakładów, które znajdują się w okolicy jeziora Inle. Fabryka zrobiła na nas ogromne wrażenie. Wszystkie produkty, które są tam robione wytwarzane są ręcznie przez kilka tkaczek pracujących na tradycyjnych ręcznych krosnach.

Musicie wiedzieć co to jest jedwab i z czego się go uzyskuje….…

 

Otóż jedwab uzyskuje się z gąsienic jedwabników (jedwabnik morwowy). Jedwabniki hodowane są obok fabryki gdzie poddawane są procesom przetwórczym od karmienia aż po otrzymani nici z których robi się przędzę. W fabryce spotkaliśmy przesympatyczne kobiety, z których mało która mówiła dobrze w języku angielskim (taka wzmianka na marginesie jakbyście się chcieli kiedyś wybrać do fabrykiJ ).

 

Fabryka zatrudnia łącznie około 30 osób. Maszyny przędzalnicze, których używają mają co najmniej po kilkadziesiąt tal (a przynajmniej tak wyglądały). Słowo maszyna to też duże określenie bo są to po prostu klasyczne konstrukcje drewniane lub bambusowe, które są ze sobą powiązane sznurkami lub pędami bambusa. Dzięki takim mocowaniom są stabilne i sprawne. Maszyny te wykorzystywane SA do ręcznego tkania tkanin. Wzory na tkaniny wymyślają same tkaczki. Często jest to wykonywane metodą drogą prób i błędów. Kobieta, która nas oprowadzała zwróciła jednej z tkaczek uwagę na to, że w jednym z tkanych kawałów brakowało jednego pasma nici. Oznaczało to, że osoba, która tkała pomyliła kolejność puszczania wrzeciona (wrzeciono służy do prowadzenia wątku pomiędzy nićmi osnowy).

 

Na miejscu dowiedzieliśmy się, że tkanie jest procesem bardzo czasochłonnym, bo utkanie jednego metra materiału zajmuje około dwa dni robocze bardzo żmudnej pracy. Dlatego ceny ręcznie tkanego jedwabiu są tak wysokie. Natomiast satysfakcja z noszenia takiego krawatu, muchy fularu czy szala zapewne bezcenna bo wzór ręcznie tkanego jedwabiu jest nie powtarzalny i możemy mieć pewność, że tylko my będziemy mieć dany produkt.

 

Na koniec zostaje nam tylko zaprosić czytelników do zakupu naszych ręcznie tkanych oraz ręcznie szytych krawatów, szali, poszetek fularów oraz much. Jesteśmy w stanie uszyć Państwa marzenia byście czuli się w nich niezwykle komfortowo.