Czym jest szycie na miarę?


Szycie ubrań można podzielić na trzy podstawowe działy: szycie maszynowe (masowe), szycie typu MTM (Made To Measure) oraz BESPOKE (szycie na miarę). Każde z powyższych cechuje się inną jakością, ceną i terminem dostawy.

 

Szycie maszynowe - jest to poprostu szycie dużej ilości ubrań. W ten sposób wykonywane są produkty do sklepów sieciowych. Polega to na taśowym wykonywaniu i łączeniu poszczególnych elementów ubrania przez kolejne szwaczki lub zespoły szwaczek. Klient kupuje rzecz "z wieszaka" w standardowej rozmiarówce i kroju.

 

Made To Measure - w tym sposób wykonuje się ubrania dla bardziej wymagających klientów. W większości przypadków przez tego typu usługę rozumie się zdjęcie wymiarów z klienta i wykonanie danego typu ubrania na podstawie istniejącej konstrukcji, która dopasowuje się do klienta. W takim szyciu zazwyczaj klient ma możliwość wyboru rodzaju tkaniny, kontrastów, koloru nici, rodzaju kołnierzyka, mankietów. Szycie w standardzie MTM wymaga jednej lub dwóch przymiarek a czas oczekiwania to w zależności od elementu ubioru od 4 do 6 tygodni. Przykładowo - koszula szyta w systemie MTM to ok 4 tygodni a marynarka lub garnitur to ok 5-6 tygodni.

 

BESPOKE - jest to najbardziej butikowy rodzaj szycia. W tym systemie szycia klient ma wpływ na praktycznie każdy element ubioru. Pomijając wszystkie elementy, które pojawiają się w szyciu typu MTM, klient ma dodatkowo wpływ na całą konstrukcję (szwy, wykończenie, zaszewki, kieszenie, wcięcia, karczek, kotrafalda). Tworząc ubranie w typie BESPOKE krawiec tworzy całkowicie nową konstrukcję ubrania z uwzględnienem wszystkich oczekiwań klienta a konstukcja taka jest wymiarowo dopasowana do sylwetki klienta. W ten sposób postają jednorazowe i niepowtarzalne egzemplarze ubrania. Tutaj zazwyczaj niezbędne jest kilka spotkań z klietnem - ok. 4-5. W trakcie spotkań takich klient decyduje o elementach ubioru, konsultuje styl i tkaniny z jakich strój jest wykonywany oraz zdejmowane są wymiary i domiary dopasowujące ubranie do sylwetki klienta. Mając ubrania wykonane jako BESPOKE możemy być pewni, że nie spotkamy nikogo kto będzie miał ubiór podobny do naszego.